تاثیر جیره بندی بنزین بر اقتصاد استان مازندران

 

تاثیر جیره بندی بنزین بر اقتصاد استان مازندران

یادداشتی از:حسین برزگرولیکچالی،روزنامه نگار.

دولت نهم با همراهی مجلس هفتم طرح جیره بندی بنزین را عملی و اجراییکرد بر اساس آنچه که دولت و مجلس بر روی آن تأکید و اصرار داشتند هدف از اجرای اینطرح، کاهش مصرف و صرفه جویی در سوخت، مقابله با قاچاق بنزین، کم شدن واردات بنزین،تغییر الگوی مصرف، تغییر الگوی حمل و نقل و افزایش ظرفیت ناوگان عمومی و سر ریز شدنیارانه های پرداختی در بخش انرژی (بنزین) به سمت اجرای طرح های کلان اقتصادی ومشارکت در امور زیر بنایی و توسعه ای است. اما اجرای این طرح در استان مازندران کهمحورهای توسعه آن بر چهار مؤلفه (کشاورزی، صنعت، گردشگری و تجارت) تعریف و تدوینشده دارای آثار و پیامدهایی است.

در بخش کشاورزی
می توان به این موارد اشارهکرد: در اراضی جلگه ای و دشتی به دلیل استقرار موتور پمپ بر سر چاههای عمیق و نیمهعمیق با هدف استحصال آب و مشروب ساختن اراضی مزروعی، سوخت عمده این موتورها ازبنزین تأمین می شود که به دلیل پیش بینی نشدن سهمیه لازم، مشکلاتی را بوجود آوردهاست. از طرفی برای صاحبان نسق و مزارع کشاورزی که فاصله بین منزل تا مزرعه را بااستفاه از وسایل نقلیه شخصی طی می کنند، سهمیه بندی بنزین موجب طولانی تر شدن زمانطی شده افزایش کرایه و اختلال در روند مدیریت مزرعه می گردد. انتقال محصولات زراعیو فرآورده های کشاورزی از مزارع و باغات و برداشت آنها و توزیع در بازارهای هدف بهدلیل کم بودن سهمیه بنزین و بالا رفتن نرخ کرایه (افزایش غیر متعارف) سبب ضرر وزیان تولید کنندگان و بالتبع افزایش قیمت این محصولات نزد مصرف کنندگان شدهاست.


در بخش صنعت
طرح سهمیه بندی بنزین بخصوصبر صنعت حمل و نقل و اقتصاد جاده ای تأثیر زیادی دارد. گویا با اجرای این طرح قراربود که در صنعت خودرو سازی تحولاتی صورت پذیرد از جمله کاهش تقاضای خرید خودرو،اجرای قوانین مکمل از جمله اعمال تبصره 13 به خاطر افزایش کیفیت خودرو و عدم تولیدخودروهای با مصرف بیشتر از 6 لیتر در یکصد کیلومتر. در حال حاضر عمده خودروهایمصرفی نزد مردم که تولید داخل می باشند بیش از نسبت اعلام شده در طول صد کیلومتربنزین مصرف می کنند بعنوان مثال خودروی سمند 5/ 9 لیتر در یکصد کیلومتر، پیکان 10لیتر در یکصد کیلومتر، پژوی 206 تا 4 / 6 لیتر در یکصد کیلومتر و خودروی پراید 2 / 6 کیلومتر در یکصد کیلومتر. این در حالی است که وجود و حیات بسیاری از مشاغل جانبیو ثانوی مردم وابسته به خودرو و استفاده از اتومبیل های شخصی و مسافرکشی است.


از جمله آژانس های تلفنی و خودروهای خطی یا برخی افراد که شغلدوم آنان از محل مسافرکشی و جابجایی کالا یا مسافر در طول شبانه روز تأمین می گردد. با اجرای این طرح و کم شدن مصرف روزانه، بی شک شمار زیادی از این افراد دچار خسارتو صدمه شدند و علاوه بر آن کاهش سهمیه و کمبود سوخت در این بخش باعث افزایش صعودینرخ کرایه ها، اختلال در رفت و آمد مسافرین و شهروندان، ‌قاچاق بنزین، فروش بنزینبا قیمت بالا در بازارهای سیاه توسط دلالان، افراد سودجو و برخی از صاحبان خودروبویژه رانندگان تاکسی و آژانس ها و هجوم مردم به سوی اتوبوس و مینی بوس (ناوگانعمومی) و عدم جواب دهی مناسب و شایسته این بخش از حمل و نقل به متقاضیان و مردماست. به دلیل افزایش نرخ کرایه، قیمت فروش برخی از خدمات و کالاها نیز سیر صعودی بهخود گرفته است.


در بخش تجارت داخلی
به خاطر بالا بودنکرایه حمل و نقل، میل صادر کنندگان برای صدور محصولات به مناطق دورتر کمتر شده و درنتیجه نظام توزیع کالا و خدمات دچار اختلال می گردد با افزایش قیمت کالاهای داخلی،گرایش به صادرات کالا به خارج از استان و حتی کشور به خاطر افزایش قیمت کرایه ها،‌کمتر و در نتیجه ورود کالاهای وارداتی بیشتر می شود. این مشکل بیشتر در صنایع کوچکو فساد پذیر ( مواد غذایی) و وابسته به بخش کشاورزی، ملموس تر است.


در بخش گردشگری
استان مازندران که ازکانون های مهم گردشگری و گردش پذیری است بیشتر متأثر از این طرح شد و بیشترین خسارتمتوجه این صنعت گردید. به دلیل موقعیت ممتاز طبیعی و گردشگری که متوجه این استانشده است تبعات و عوارض ناشی از سهمیه بندی بنزین باعث کاهش گردشگران بین شهری، برونشهری، ملی و خارجی شده است.

همچنین درآمد صاحبان اماکن و مجتمع های اقامتی، تفریحی، پذیرایی (هتل و متل) در شهرهای ساحلی و مناطق گردشگری کاهش محسوس داشته است و در سطح وسیعترآن درآمد عمومی استان تنزل پیدا کرد با وجود عوارض و تبعات منفی ناشی از اجرای اینطرح بر روی اقتصاد بومی مازندران برخی فواید و محاسن نیز ناظر به اجرای این طرحوجود دارد از قبیل کاهش 15 درصدی مصرف بنزین در استان مازندران، کاهش تصادفات جادهای، تمایل مردم به استفاده بهینه از منافع و ثروت ملی، امکان برخورداری بیشتر طبقاتمردم از یارانه های استفاده نشده (مستقیم) بنزین در اجرای طرح های ملی و بزرگ، آگاهشدن مردم از وجود حجم انبوه بنزین که هر ساله استفاده می شد.


با وجود برخی نگرانی ها، مشکلات و نارساییهای ناشی از اجرایعملی و عینی طرح سهمیه بندی بنزین و تذکرات رسانه ها و نمایندگان مجلس و کارشناسانبه دولت مبنی بر مقابله با عوارض و تبعات ناخوشایند متأثر از این طرح هنوز اقدامعملی و لازم برای کاهش مشکلات آن عینیت و تحقق پیدا نکرده است که در این راستا ذکربرخی نکات و پیشنهادهای ذیل راهگشا و مفید خواهد بود.

حل سریع مشکلات پیش آمده در حمل و نقل عمومی با ارائه کارت هایهوشمند سوخت بویژه ساماندهی آژانس های تلفنی، مسافربرهای شخصی و رانندگان خطی،تسریع در گاز سوز نمودن وسایل نقلیه (اعم از شخصی و عمومی) به صورت ضربتی و شبانهروزی، استقرار بیشتر و گسترده جایگاه CNG در مناطق مختلف استان، برخورد شدید بامتخلفین فروش بنزین سهمیه ای بویژه با برخی از راننده های تاکسی و آژانس داران، حذفکامل یارانه بنزین به خودروهای دولتی و عرضه و فروش آزاد بنزین به این قبیلخودروها، عرضه بنزین آزاد با نظارت دولت و بر اساس نظام قیمت گذاری منطقی و معقول،بازنگری در برخی سهمیه های ارائه شده،‌ عدم اجازه تولید و وارد کردن خودروهای باکیفیت نازل، اعمال نظارت دقیق بر اتوبوس ها، تاکسی ها و آژانس ها در محدوده زمانیتا گاز سوز نمودن وسایل نقلیه شخصی برای تسریع و تسهیل در جابجایی مسافرین بی شکاجرای این اقدامات و توجه به تذکرهای جدی و دلسوزانه رسانه ها، صاحبنظران وکارشناسان و نمایندگان مجلس باعث پیشرفت کشور و بهبود وضع اقتصادی مردم و اعتمادبیش از پیش مردم به نظام و دولتمردان خواهد شد.

/ 1 نظر / 3 بازدید
نوشهر بلاگ

لطفاً آدرسهای ما را درسايت خود قرار داده و پس از قراردادن در لينک باکس وب یا سایتتان، لينکهاي خود را نیز به لينکدوني اضافه نموده و بمااطلاع دهید، تاپس ازمدتی درصدها سايت مختلف درسراسرجهان به نمايش درآيد. لينک شما را هزاران نفرميبينند و ميتوانيد بازديدکننده واقعي داشته باشيد، همچنین از مزاياي ديگراين لينک باکسها اينست که پس ازمدتی امتیاز وبسايت شما را در موتور هاي جستجوگر، پرمحتواتر ميکند و بهتر از قبل ظاهر ميشود و رتبه شما روی مرکز سرچینگ گوگل بالاتر خواهدرفت. موفق و پيروز باشيد. http://afrandnegar.blogfa.com/ افرند نگار http://rezakhazai.blogfa.com/ وبلاگ رسمی رضا خزایی http://babolsar110.nikblog.com/ بابلسر110 http://rezakhazai.iranblog.com/ وبلاگ شخصی رضا خزایی http:// khengool.javanblog.com/خنگول بلاگ http://blognaz.com/rezakhazai/ وبلاگ رضا خزایی http://noshahrblog.persianblog.ir/وبلاگ نوشهربلاگ http://noshahrjoosh.iranblog.com/ نوشهرجوش محمود رستمی