نگاهی به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی غرب مازندران

نوشهرنوشهر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است.این شهر در زمان دودمان پهلوی ساخته شد و مجهز به یک فرودگاه است. همچنین این شهر دارای بندر نیز می‌‌باشد. نوشهر یکی از زیباترین شهرهای شمالی ایران می‌‌باشد که هر ساله در ایام تعطیلات پذیرای مسافران زیادی از نقاط مختلف ایران می‌‌باشد.از مکانهای دیدنی نوشهر می‌توان به سواحل دریا،روستای ساحلی جنگلی نجارده همراه با امکانات رفاهی واقع در 7 کیلومتری نوشهر با آبشار منحصر به فرد در دل جنگل که یکی از دیدنی ترین آبشارهای ایران می باشد و طول این آبشار به 32 متر می رسد،همچنین در این روستا دانشگاه منابع طبیعی تهران به پرورش نسل جوان با امکانات مناسب پرداخته است .ضمنا این روستا به عنوان دومین روستای اینترنتی ایران لقب گرفته است . مناطق کوهستانی و جنگلی کجور من جمله روستاهای این منطقه همانند بندپی و منطقه معرف ان جنگل نوشهر تپه وروستای یلاقی ان کلیک روستایی در بخش کجور با طبیعت فوق العاده بکر سر سبز دیدنی ونیمور، ناصر آباد(ایواز) پول، میخساز، موزه کندلوس، پارک سیسنگان، باغ نوید، خیابان فرودگاه، پلاژ حسینی، جنگل هملس، اسکله، بندر نوشهر پیست کارکیت و ... اشاره کرد. فرودگاه نوشهر نیز دارای پروازهای هفتگی به تهران و مشهد می‌‌باشد. بندر نوشهر نیز با کشورهای حاشیه دریای خزر ارتباط تجاری مستقیم دارد.بندر نوشهر دارای سوابق ورزشی مهم در سطح کشور است تیم فوتبال شموشک نوشهر در لیگ برتر ایران سالها بازیکنان مطرحی را معرفی کرده است. بازیکنانی از جمله کاپیتان محسنی، کیانوش رحمتی، بهمن طهماسبی ودر زمینه کشتی قهرمانانی چون مجتبی اسلامی ٫ داوود گیل و حسن رنگرز و ...دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی از مراکز مهم نوشهر است که در طی یک دوره ۴ ساله و با اخذ دانشجو در مقطع دیپلم و با اموزش فشرده ۳ ماه از میان انها دانشجویان انتخاب شده که به مرحله بعدی راه یافته و این دانشجویان برگزیده به عنوان دانشجو سال اول انتخاب می‌شوند. که پس از گذراندن دروس مشترک در رشته‌های ناوبری، مخابرات دریایی، مکانیک، مدیریت و... شروع به تحصیل کرده و پس از چهار سال به درجه ناوبان دومی نایل می‌آیند. از رامسر تا نوشهرنگاهی به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی غرب مازندرانشهرستانهای غرب مازندران با برخورداری از جاذبه‌های منحصر به فرد طبیعی و تاریخی یکی از مناطق برتر کشور به لحاظ طبیعت گردی محسوب می شوند که سالانه پذیرای بیش از ۱۰میلیون مسافر و گردشگر است. وجود آبشارها، آب های سرد و گرم معدنی، بوستانهای جنگلی، غارها، چمشه‌ها، دریاچه، یادمان های تاریخی، صدها مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و به ویژه نزدیکی کوه، دریا و جنگل این منطقه را به عنوان قطب مهم گردشگری در کشور و حتی جهان مطرح کرده است. ۳۰درصد جمعیت سه میلیونی استان مازندران در شهرستانهای نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و رامسر سکونت دارند و آب و هوایی این منطقه جلگه‌ای معتدل، مرطوب و کوهستانی سرد و نیمه مرطوب است و اقتصادی این اهالی برپایه کشاورزی، دامداری و صنعت گردشگری استوار می‌باشد. وجود دو فرودگاه در شهرهای رامسر و نوشهر ، بندر نوشهر و بی‌نظیرترین جنگلهای کشور و جهان در غرب مازندران از دیگر ویژگی‌های این منطقه محسوب می‌شود. رامسر
=======
شهرستان رامسر با زیبایی وصف ناپذیر درمنتهی‌الیه غربی استان مازندران در دامنه جنگلی و زیبای البرز و سواحل رویایی دریای خزر آرمیده و با برخورداری از انوع جاذبه‌های گردشگری و امکانات اقامتی، پذیرایی وتفریحی با لقب عروس شهرهای ایران به عنوان قطب مهم گردشگری در کشور و حتی جهان مطرح است.
وجود قله‌های مخروطی شکل با پوشش انبوه گیاهان متنوع، باغات مرکبات،چای، مزارع برنج، برخورداری از ساحل زیبا، مناطق ییلاقی خوش آب و هوا، منابع فراوان آبهای گرم معدنی، وجود فرودگاه و هتلهای قدیم و جدید این شهر را یکی از شهرهای منحصر به فرد تبدیل کرده است.
*هتل قدیم رامسر
این هتل با معماری بسیار زیبا در مرکز شهر در دامنه کوههای مشجر و فضای سبز با محوطه‌سازی چشم نواز واقع شده ودر سال
۱۳۱۷شمسی مورد بهره برداری قرار گرفته است. زیربنای این هتل حدود پنج هزار متر مربع در سه طبقه به لحاظ نوع معماری ، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه به شمار می‌رود.
*آبهای گرم معدنی
مناطق وسیعی از مرکز شهر رامسر ازآبهای گرم معدنی با انواع خواص طبی و درمانی برخوردار بوده که گردشگران زیادی از این آبها بهره‌مند می‌شوند.
وجود این آب گرم‌ها در نزدیکی ساحل دریا ویژگی منحصر به‌فردی را به رامسر بخشیده است. البته در فاصله پنج کیلومتری جنوب شرقی رامسر در شهرهای کتالم و سادات محله نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجوددارد که برای درمان بیماریهای پوستی، رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی سودمند است.
*بوستان جنگلی صفارود
مسیر دسترسی به این بوستان از ابتدای جاده جواهرده در میدان غربی شهر رامسر آغاز و پس از طی
۹کیلومتر و عبور از مسیری زیبا به این پارک در کنار رود صفارود می‌رسد. این بوستان در میان دره و در پایین جاده قرارگرفته که پله‌هایی نیز برای ورود به‌آن از جاده ساخته شده‌است و وجود جنگل، رودخانه، آب معدنی، آب و هوای مطبوع به این مکان جلوه خاصی بخشیده است.
* دهستان جواهرده
جواهرده در
۲۷کیلومتری رامسر و در ارتفاع ۱۸۰۰متری از سطح دریا قرار گرفته و مسیر دسترسی به جواهرده از منتهی‌الیه غربی شهر رامسر بوده که با عبور از میان کوههای مشجر و در امتداد رودخانه صفارود این منطقه ییلاقی خودنمایی می‌کند. روستای جواهرده درفصل تابستان به لحاظ برخورداری از آب وهوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده و امکانات اقامتی در این منطقه برای گردشگران فراهم است. روستای جواهرده علاوه بر زیباییهای فراوان طبیعی و دارا بودن چشمه‌سارها از قدمت تاریخی تیز برخوردار بوده که وجود گورستانهای گبری در آن گویای قذمت تاریخی این مکان است.
* قله مارکوه
قله مارکوه مخروطی شکل، مشجر و جدا شده از سلسه جبال البرز بوده که در فاصله شش کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا و محور ارتباطی تنکابن به رامسر واقع شده است.
این کوه صخره‌ای با وسعت ۶۰۰هزار مترمربع با انواع درختچه‌ها، درختان انجیلی، بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده و ارتفاع قله از سطح دریا حدود ۵۰۰متر بوده که احداث ۳۴۰پله در ضله جنوبی کار صعود را آسان می‌کند. وجود شهر کتالم، چشم‌اندازهای زیبای آن به‌دریا، مزارع برنج و باغات چای و مرکبات در شمال قله، تسلط به تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهای اطراف و رودخانه نسارود در شرق به این مکان موقعیتی ویژه بخشیده است. در بلندترین نقطه مارکوه بقایای یک قلعه برجای مانده که احتمالا محیط دیده‌بانی حاکمان قدیم منطقه بوده است.
*جنگل دالخانی
مسیر دسترسی به دالخانی از خروجی شرق شهر رامسر آغاز و پس از طی هفت کیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنکابن به سه‌راهی جنت رودبار می‌رسد.
جنگل دالخانی پس از طی ۲۳کیلومتر درمسیر ارتباطی و آسفالته جنت رودبار در کنار جاده قرار داشته که برای احداث پارک جنگلی در نظر گرفته شده و اکنون نیز به عنوان یک تفرجگاه مهم شهر رامسر مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد.
*کاخ موزه (موزه تماشاگه‌خزر)
این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار داشته که علاوه بر اشیایی که به نمایش گذاشته ساختمان کاخ نیز دیدنی است.
این بنا در اوایل دوران پهلوی در میان باغی بزرگ باشیوه معماری اروپایی ساخته شده است، سنگهای مرمر سفیدرنگ در تزیینات خارج بنا و ستونها ومجسمه حیوانات بکار رفته به این کاخ جلوه‌ای ویژه بخشیده است. هم‌اکنون آثاری از هنرمندان مشهور ایران و جهان شامل مجسمه‌های برنزی و سنگی، تابلوهای نقاشی و فرش در این کاخ در معرض دید عموم مردم قرار دارد.شهرستان تنکابن
==============
شهرستان تنکابن واقع در غرب مازندران با ترکیبی متنواع از جاذبه‌های مانند دریا، دشت ، جنگل و کوسهتان برای انواع تورها و انگیزه‌های مختلف مناسب است.
زیباییهای طبیعی و رویایی دوهزار و سه‌هزار، آب وهوای مطبوع ییلاقی وچشم- اندازهای خیره‌کننده ساحلی این شهرستان را به مرکز جذب گردشگر تبدیل کرده است. قله سیالان، اثر طبیعی خشکه‌داران، ساحل زیبای دریا، منطقه‌ییلاقی سه هزار، آب گرم معدنی فلکده، آبشار فرهادجوی، دشت دریاسر، غاردانیال وپارک چالدره از مهمترین جاذبه‌های این شهرستان است. نشتارود، عباس‌آباد، سلمانشهر، کلارآباد ازتوابع تنکابن بوده که هر یک از این شهرها بهترین محل برای اقامت و یا تفریح گردشگران است.
*قله سیالان
قله سیلان مرتفع‌ترین قله تنکابن بوده که در مسیر صعود دارای مناظری کم نظیر و بکر می‌باشد.
قله سیالان با۴۶۰۰متر ارتفاع باشکوهی وصف نشدنی از دوهزار خودنمایی می- کند و برای رسیدن به قله به صورت پیاده پنج ساعت باید پیاده‌وری کرد. برای صعود به سیالان از دو راه می‌توان عبور کرد، مسیر اول " زنگشا محله" به " کشکر " و " سلیمان‌آباد " و مسیر دوم " خرم‌آبادقلعه گردن" و " لتاک" است.
*اثر طبیعی خشکه‌داران
اثر طبیعی خشکه‌داران در کیلومتر
۳۰محور تنکابن به چالوس و بعد از شهر عباس‌آباد و قبل از سلمانشهر در کنار جاده واقع شده و ۱۲۰متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به‌عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکراز آخرین بازمانده- های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران به مساحت دو میلیون و ۶۰۰هزار مترمربع مساحت به شمار می‌رود. انواع مختلف گونه‌های گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض بوده، سه‌قلوانجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی می‌باشد. گونه‌های مختلف جانوری نیز از قدیم درآن می‌زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مانند حواصیل خاکستری، قره‌غاز، مرغابیها، دارغاز، باکلان، اگوت بزرگ و کوچک می‌باشد. خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری ازساحل زیبای دریای خزر ومجاورت با شهرهای گردشگری و امکانات اقامتی و پذیرایی ازجمله بهترین مناطق برای گشت و گذار است. درحاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است.
* آب گرم معدنی فلک ده
این مکان یک در "لیرسر" قراردارد و مسیر آن از سه‌راهی خرم‌آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه‌کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دوراهی "لتاک" می‌رسد.
از این محل پس از عبور از پل به‌فاصله‌اندک دو راهی سه‌هزار و لیرسر وجود دارد که از این محل جاده به‌صورت خاکی ادامه پیداکرده و کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده ۳۲کیلومتر است. آب گرم با درجه حرارت متوسط درکنار رودخانه "لیرسر" و یک چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و کوههای پوشیده از درخت برای اجرای تور وگروههای مختلف گردشگری بسیار جالب است.
*منطقه ییلاقی سه هزار
مسیر دسترسی تنکابن به خرم‌آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دوراهی "لتاک" در جنوب شرقی وارد یک جاده خاکی می‌شود که به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدامی کند.
دره سه هزار منطقه‌ای بکر، زیبا با چشم اندازهای بدیع، چمنزارها،جنگلهای مرتفع و جلگه‌ای، رودخانه پرآب سه هزار یک مجموعه گردشگری و طبیعی کم‌نظیر در ایران است. در آن آثاری از زندگی انسانها در گذشته‌های دور بر جای مانده است. آب و هوای مطبوع به همراه آبشارها و چشمه‌های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروههای گردشگری مشتاق مناسب است. پس از طی کردن مسافتی حدود ۳۵کیلومتر با وسیله نقلیه ودرصورت ۳۰کیلو- متر پیاده‌روی در دو کیلومتری شمال شرق روستای میان‌رود درغرب رودخانه پرور آب معدنی شلف قرار داشته که برای درمان بیماریهای مختلف مانند امراض‌کلیوی ، سوهاضمه و نقرس، امراض پوستی و درد رماتیسم مفید است.
*آبشار فرهاد جوی
جاده آسفالته دوهزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می‌شود پس از عبور از خرم‌آباد به مسافت دو کیلومتر به منطقه قلعه کردن می‌رسد که‌منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه وجنگلی ازجلگه و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد.
این محل با تنکابن هشت کیلومتر فاصله داشته و در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریخی "قلعه تنکا" که آب " ولمرود " را به رود سه‌هزار متصل می‌کند آبشاری به ارتفاع ۱۰متر دارد که محیطی زیبا را برای استراحت مسافران بوجود آورده است.
* بوستان جنگلی چالدره
این بوستان جنگلی در
۱۸کیلومتری مسیر تنکابن به دوهزار و در کنار جاده قرار دارد و مسیر آن آسفالته است. پارک زیبای چالدره با ۹۲هکتار مساحت درمیان دلتای دو رود دوهزار و سه- هزار و محل اتصال آنها قرار دارد. سرویس‌های بهداشتی، توقفگاه اتومبیل، آب و برق، آلاچیق از جمله امکانات این بوستان است.
* غار دانیال
این غار ریبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد، سلمانشهر در
۳۰ کیلومتری شرق تنکابن در مسیر ارتباطی کنار چالوس به تنکابن قرار دارد. این شهر در ساحل زیبای خزر واقع شده و مسیر دسترسی به غار دانیل از وسط شهر و از خیابان میانی شهر و محور ارتباطی در محل میدان مرکزی شهر جدا و وارد خیابان دری گوشه می‌شود. این خیابان در ادامه از شهر خارج شده و به طرف جنوب و دامنه‌های زیبای البزر ادامه پیدا می‌کند و در خاتمه به روستای "چاری" می‌رسد و از وسط رود چاری گذشته و پایان می‌یابد. کل فاصله تنکابن با روستای چاری چهار کیلومتر بوده واز محل با پای‌پیاده یک ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات زیبا و جنگلی به دهانه غار رسید. داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم داخل غار جاری است. مواد آهکی چکیده از سقف غار منظره زیبایی داشته و پهنای غار از دو تاپنج متر متغیر بوده و طول آن نامعلوم است. شباهت‌های زیادی بین این غار و غاز علی صدر همدان وجود دارد و این محل مکان مناسبی برای گردشگران است. امامزاده قاسم دوهزار، بقعه‌آقا شیرعلی خرم‌آباد، بقعه میرشمس‌الدین تنکابن ، بقعه ایوب پیغمبر، بقعه صالح بن علی و امام‌زاده سید حسین شیرود ازجمله بقاء متبرکه تنکابن است. قلعه تنکا در قله کردن تنکابن، ساختمان شهرداری، ساختمان شهربانی، پل آجری قله کردن، پل لپاسرو شاه‌نشین دشت توسا، قلعه توسا و مرکز تحقیقات مرکبات کترا از جمله آثار تاریخی شهرستان تنکابن است. شهرستان چالوس در غرب استان مازندران و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای سابقه تاریخی فراوانی بوده و به خاطر سرسبزی و زیبایی‌ها به عقیق همیشه سبز مشهور است. این شهرستان ازشمال به‌دریای خزر، جنوب به‌استان تهران و از غرب به شهرستان تنکابن و شرق به شهرستان نوشهر متصل می‌باشد، مساحت آن ۲۸۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵۰هزار نفر و دارای بیش از ۱۰۰روستا می‌باشد. براساس یافته‌های باستان شناسی، تاریخ قدیمی‌ترین ساکنین این شهرستان در کلاردشت به هزاره دو قبل از میلاد می‌رسد. گویش اصلی و غالب ساکنین این شهرستان گیلگی کلاردستاقی است. هوای چالوس مانند دیگر نقاط مازندران و گیلان متغیر و مرطوب بوده ومیزان دمای هوا در تابستان ۲۵تا۳۶و در زمستان ۵تا ۱۲درجه سانتیگراد متغیر بوده و به همین دلیل دمای هوای این شهرستان نه زیاد گرم و نه زیاد سرد می‌باشد. ارتفاعات چالوس غالبا پوشیده ازبرف بوده و سرمای بهمن ماه ازدیگرماههای سال درچالوس بیشتر و گرمای تیرماه تا نیمه اول مرداد ازدیگر ماهها بیشتر است. جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر کاخ چایخواران، کاخ اجابیت، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی کلاردشت، پارک جنگلی فین، تله‌کابین نمک آبرود و هتل استقلال خزر می‌باشد.
* کاخ چایخوران
این کاخ در ورودی جنوبی شهر چالوس ازمسیر کندوان و درفاصله شش کیلومتری شهر چالوس در مجاورت محور ارتباطی چالوس به تهران قرار دارد.
این بنا در اوایل دوران پهلوی و حدود ۷۰سال قبل ساخته شده که نمای داخلی و خارجی آن دارای تزیینات گچ بری و کاشی کاری بسیار زیباست. برخلاف سایر کاخ‌ها این کاخ بسیار ساده و بی‌پیرایه بوده و عمده مصالح آن را سنگ و آجر تشکیل می‌دهند. پوشش بام آن به صورت شیروانی، تراس آن به شیوه خاصی نرده چینی شده و نفوذ معماری اروپایی در آن به وضوح مشخص بوده و این کاخ همانطور که نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و کوتاه مدت بکار می‌رفته است.
* کاخ اجابیت
این بنا در روستای اجابیت شهر کلاردشت قرار دارد. روستای اجابیت و کاخ آن در دامنه بلندی‌های جنوب مشرف بر شهر کلاردشت قرار دارد.
این بنا در ۷۰سال قبل و اوایل دوران پهلوی ساخته و دارای تزیینات گچ‌بری سنگ فرش و نقوش بسیار زیباست، معماری آن الهام گرفته از معماری اروپایی بوده و داخل آن نیز دارای اشیا و لوسترهای زیبا و نفیس می‌باشد.
*دریاچه ولشت
این دریاچه کوهستانی در جنوب غربی شهر چالوس و هفت کیلومتری شمال شرقی شهر کلاردشت قرار دارد.
متوسط عمق آن این دریاچه ۲۰

/ 1 نظر / 17 بازدید
نوشهر بلاگ

لطفاً آدرسهای ما را درسايت خود قرار داده و پس از قراردادن در لينک باکس وب یا سایتتان، لينکهاي خود را نیز به لينکدوني اضافه نموده و بمااطلاع دهید، تاپس ازمدتی درصدها سايت مختلف درسراسرجهان به نمايش درآيد. لينک شما را هزاران نفرميبينند و ميتوانيد بازديدکننده واقعي داشته باشيد، همچنین از مزاياي ديگراين لينک باکسها اينست که پس ازمدتی امتیاز وبسايت شما را در موتور هاي جستجوگر، پرمحتواتر ميکند و بهتر از قبل ظاهر ميشود و رتبه شما روی مرکز سرچینگ گوگل بالاتر خواهدرفت. موفق و پيروز باشيد. http://afrandnegar.blogfa.com/ افرند نگار http://rezakhazai.blogfa.com/ وبلاگ رسمی رضا خزایی http://babolsar110.nikblog.com/ بابلسر110 http://rezakhazai.iranblog.com/ وبلاگ شخصی رضا خزایی http:// khengool.javanblog.com/خنگول بلاگ http://blognaz.com/rezakhazai/ وبلاگ رضا خزایی http://noshahrblog.persianblog.ir/وبلاگ نوشهربلاگ http://noshahrjoosh.iranblog.com/ نوشهرجوش محمود رستمی