حساب ، هندسه و مثلث برمودای زیست محیطی فلات ایران - اسدالله ابراهیمیان

حساب ، هندسه و مثلث برمودای زیست محیطی فلات ایران - اسدالله ابراهیمیان
برای نجات فلات ایران فقط یک راه وجود دارد و آنهم نمکزدایی مستمر است. تا زمانیکه این نمک در خاک فلات است نمیتوان امید داشت که...

 

 

1. بحث امروز مان همچنان در باره روند تخریب محیط زیست فلات ایران به دلیل تراکم نمک در محیط فلات است که با یک چاشنی هندسی و یک دید حسابی به آن میپردازیم! اما، قبل از پرداختن به بحث مورد نظر یکی از دوستان پرسیده بودند که این نمک را چگونه میتوان از محیط زدود و دیگر اینکه برخی راهکارها را نمیتوان در ایران پیاده کرد. در جواب باید عرض کنم با قسمت اول حرف ایشان تا حدودی موافقم اما در مورد قسمت دوم باید گفت که مردم ایران خیلی انعطاف پذیر و تغییر پذیرند. سی سال پیش هیچکس محیط زیست نمی شناخت اما امروز به کمک دوستان صدها تشکل زیست محیطی داریم. مشکل کار بیشتر در اطلاع رسانی وارایه اطلاعات بامعنی است که آنهم با وجود اینترنت و رسانه های مجازی برطرف شده است. 

2. در شکل 1 فلات ایران، که شامل ایران و افغانستان و قسمتی از پاکستان و ترکمنستان است، را با هم مشاهده میکنیم.این تصویر فلات مرکزی ایران، که شامل دو کویر نمک و لوت در یک مثلث (1) و دو گودال ریگستان (2) و باتلاق جازموریان (3) که در دو دایره هستند را نشان میدهد. گودال ارومیه به دلیل داشتن آبریز مجزا در این مبحث گنجانده نشده است. این سه شکل هندسی همان مکانهایی هستند که در انها بیشترین ضربه ها و تخریب ها به طبیعت سرزمین فلات وارد شده است. وجه مشترک انها هم اینست که از زمین های دوروبر پست تر هستند. مثلا کویرنمک خراسان (400 متر)، کویر لوت (117 متر) و ریگستان در غرب افغانستان (300 متر) به طور چشمگیری از مراکز جمعیت در فلات ایران، مثل تهران (1500متر)، اصفهان (1330متر) و کابل (1700متر) پایین تر هستند. این موقعیت جغرافیایی در فلات بسته و کم باران ایران که هیچ آبراهی به دریای آزاد ندارد میتواند هم یک موهبت و هم یک مشکل زیست محیطی به حساب آید. موهبت از این جهت که همه بارندگی ها درون فلات باقی می مانند ومشکل اینکه آلاینده های جامد و مایع مثل نمک و روغن موتور در ان انباشت میشوند. کیسه های پلاستیک و تایرهای فرسوده که اینقدر موجب دلشوره زیست میحطی شده اند انقدر ها مضر نیستند زیرا رشد گیاهان را متوقف نمیکنند. اما نمک مهلک ترین ماده شیمیایی است که موجب لخت شدن فلات ایران از رستنی ها شده است. به جرات میتوان گفت که خالی شدن فلات ایران از رستنی ها گناه بز ها نیست و چرای بی حد سرزمین فلات را به این روز نیانداخته است. "جور دیگر باید دید." 
3. بسیار خوب. حال تصور کنیم دست اندرکاران محیط زیست به کمک آلمانها و روسها به کشف بزرگی نایل آمده اند و توانسته اند ابرهای دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس را به سوی فلات ایران منحرف کنند و با بارور کردن ابرها بر فراز فلات به مدت 15 روز متوالی طوفان نوح را بازسازی کرده (شکل 2) و باران بی وقفه 80000 کیلومتر مکعب آب که معادل کل موجودی دریای خزر است را به فلات تشنه ایران واریز کرده و فلات ایران به شکل 2، یعنی 5000 سال پیش (شکل 3) در آمده است. یا از آن بهتر طرح انتقال خزر به کویر کاملاً اجرا شده و هر ساعت معادل یک کیلومتر مکعب (یک میلیون متر مکعب در ساعت که البته غیر ممکن است) آب از طریق کانال یا لوله آبی در نزدیکی زنجان یا میانه به فلات مرکزی ایران واریز میشود (که البته اجر آن به پای دولت قبلی نوشته میشود). در این رویداد های خیالی خروار ها خاک و البته مقادیر زیادی نمک هم که در سالهای متمادی به خاک فلات واریز شده به همراه سیلابها به این سه مکان هندسی، که گودترین نقاط منطقه هستند، حمل و در آب این سه دریاچه خیالی درون فلات انباشته میشوند. 

4. حال به محاسبه مقدار نمک درون فلات که با سیلابها به دریاچه های خیالی مان درگودترین نقاط فلات یعنی کویر نمک و کویر لوت و گودال ریگستان و باتلاق جازموریان حمل و درانجا انباشت شده میپردازیم. اگر جمعیت انسانی درون فلات را (به استثناء استانهای شمال البرز و جنوب زاگرس و آذربایجان) که شامل جمعیت افغانستان هم میشود با هم 80 میلیون نفر به حساب آوریم و مقدار نمکی که در 30 سال اخیر توسط این تعداد جمعیت وارد فلات ایران شده است را به مقدار 5 گرم در روز برای هر نفرمحاسبه کنیم رقمی نجومی در حدود 4380000 تن (چهار میلیون و سیصد وهشتادهزارتن) به دست می آید که در آب این دریاچه های خیالی خل میشود و میماند تا زمانیکه آب تبخیر شود و نمک در ان گودالها دوباره به صورت کویر نمک ظاهر شود. البته این مقدار نمک خیلی محتاطانه است و مقدار نمک مصرفی هر فرد بیش از 5 گرم در روز است.
عکس
5. با تبخیر آب این دریاجه های خیالی نقشه ایران ده سال بعد از "طوفان نوح" دانشمندان به شکل 4 و 30 سال بعد هم به شکل 5 در خواهد آمد. 

پس میبینیم که برای نجات فلات ایران فقط یک راه وجود دارد و آنهم نمکزدایی مستمر است. تا زمانیکه این نمک در خاک فلات است نمیتوان امید داشت که رستنی ها که قشر اول حیات اند به فلات بازگردند و بدون رستنی ها نمیتوان از هیچ چرنده ای انتظار داشت تا به فلات بی علف برگردد که ما بتوانیم انجارا محیط زیست بنامیم. آنجه اکنون بر قرار است مثلث برمودای زیست محیطی فلات ایران به همراه دایره های اضمحلال زیست محیطی است نه محیط زیست. شاید "محیط مرگ" به جای محیط زیست نامی مناسب تر باشد! 

  

www.rezakhazai.ir

این مقاله با تلاش دکتر اسدالله ابراهیمیان - محقق و پژوهشگر ایرانی مقیم امریکا تهیه شده است

/ 0 نظر / 115 بازدید