آیا با صرفه جویی در مصرف آب میتوان مساله کم آبی و خشکسالی را حل کرد؟

نوشته ها در باره صرفه جویی در مصرف آب میتواند کمراه کننده و یا کاملا بی اساس و بی معنی باشد چه مشکل ایران و کم ابی در جای دیگری است. یادمان باشد آب یک منبع تجدید شونده است و وقتی تجدید نشود مشکل آفرین خواهد شد. و مشکل همینجا است. منابع آب در فلات ایران از حالت تجدید شونده به حالت تحلیل رونده دگردیسی گرده اند. اقای کردوانی استاد محترم خیلی عزیز هستند .

 

عکس

بسیاری از حرفهای ایشان درست به نظر میآید و غیر فابل انکار هم هستند. در مقایسه با گروهی که میخواهند ابرهارا بارور کنند و آب زاب را به ارومیه ببرند حرفهای ایشان مستدل تر است. اما گونه ای که ایشان استدلال میکنند به واقعیت امر منطبق نیست. تمام مشکلاتی که در این نوشته ها و نظرات موجود قطار شده اند معلول هستند و نه علت.

فرونشستن زمین معلمل کم شدن اب سفره های زیرزمینی است و کم شدن آب های زیر زمینی هم معلول کم شدن فروزیزهای آسمانی است. اگر بارش به اندازه کافی بود این آب ها با برداشت بی رویه هم تجدید میشدند. مقدار ذخیره آب چندین سد کشور امسال 30-40 درصد کمتر از پارسال است و سال دیگر دوباره 20 -30 درصد کمتر از امسال و تا بیست سال دیگر به صفر خواهد رسید. پس میبینیم که صرفه جویی در مصرف آب نمیتواند جوابگوی این معضل بزرگ منطقه باشد. آری میتوان کشور افغانستان را برای خشک شدن هیرمند سرزنش کرد اما اگر بارندگی به مقدار کافی داشتیم افغانستان چگونه میتوانست آن همه آب پشت دو سد حبس کند!؟ میتوانیم سد سازی های بی رویه در ایران را باعث حشکسالی بدانیم که البته تا حدودی درست است اما نه به دلیل و دلایل مطرح شده. در باره این موضوع مطلبی جدا گانه در صفحه فلات ایران خواهم نوشت. شاید همین موضوع برای بحث این هفته مناسب باشد.

 

این مقاله با تلاش دکتر اسدالله ابراهیمیان - محقق و پژوهشگر ایرانی مقیم امریکا تهیه شده است

/ 0 نظر / 69 بازدید