شهرستان قام شهر

قائم‌شهر شهرستان قائم‌شهرشهرستان قام شهر از شهر های صنعتی استان مازندران محسوب می‌‌گردد که از سمت شرق با مرکز استان حدود 15 کیلومنر و از سمت غرب با شهرستان بابل حدد 20 کیلومتر فاصله دارد این شهر به دلیل بافت صنعتی و کار‌گری و مساحت محدود دارای شکل قدیمی بوده که گذشت در داخل شهر برای گردشگران فرهنگی جالب توجه است در اطراف شهر چند جاذبه تاریحی و قدیمی وجود دارد که به شرح آنها پرداخته می‌شود.چشمه‌هزاران
راه دسترسی به آن از خروجی شهر به اطراف تهران آغاز و پس از طی مسافت حدود 3 کیلومتر در ابتدای جاده سواد‌کوه یک جاده فرعی از مسیر اصلی منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافته و پس از حدود 5/1 کیلومتر به روستای واسکس می رسد. چشمه زیبی هزاران با مقداری آب 5/1 لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زریا خودنمایی می‌کند. .
وجود یک آبشار چک، درختان بلند قدیمی ، از جاذبه‌های طبیعی قائم‌ شهر است که بویژه در فصل تابستان پذیرای خیل عظیم علاقمندان به طبیعت  و آرامش و گردشگران فراوانی است.
آب این چشمه به لحاظ وجود مواد معدنی برای درمان بیماریهای پوستی و امراض  استخوانی مفید می‌باشد. در حال حاضر بیش تر افراد بو می از این چشمه استفاده می‌کنند به صورتی که به نوبت زیر آب دوش می‌گیرند هر کدام  1 الی 2 دقیق ه به روایتی می‌گویند آب شفا دهنده است.  مسیر آن جاده آسفالته و طبیعت زیبا دارد.
پارک جنگلی تلارود
این پارک در حدود  7 کیلومتر با مرکز شهر فاصله داشته و در انتهای مسیر موسوم به جاده نظامی قرار دارد. جاده نظامی در ورودی غربی قائمشهر در انتهای جاده بابل که بر روی رود تلاز ساخته شده به طرف جنوب از جاد اصلی جدا شده و در موازات رود تلار امتداد می‌یاب د. در طی مسیر نیز مناظر طبیعی زیبایی و جود دارد که مهمترین آن یک دریاچه زیبا در حاشیه جاده می‌ باشد. پارک جنگلی تلار با وسعت فراوان، درختان قدی می و آرامش دل انگیز گردشگران  است.تکیه کردکلا
روستای کردکلا در 38 کیلومتری شمال شرقی قائمشهر قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از 5 کلیومتری جنوب قائمشهر از جاده سوادکوه جدا شده و پس از عبور از جنگلهای زیبا به کرد‌کلا می رسد.
بنای قدیمی  تکیه دارای طرحی مستطیل کل به اب عاد 23 * 8 متر است که سقف آن سفال پوش بوده و جزئیات معماری آن مشتمل بر یک ایوان ستوندار با چهار ستون چوبی است که در طرفین آن اتاقهایی در دو طبقه به صورت قرینه وجود دارد . بنای تکیه علاوه بر ویژگیهای معماری دارای تزئینات و نقاشیهای زیبای دوره قاجاریه است. این اثر در سال 1380 هجری قمری و در وایل سلطنت ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده است.

امام زاده صالح
مسیر دسترسی به بنای  تاریخی امام‌زاده سالح و مناظر طبیعی اطراف آن از خیابان ساری در داخل شهر قائمشهر آغاز و به طرف جنوب شرقی امتداد یافته و پس از عبور از روستای معرف کوتنا در 17 کیلومتری قائمشهر در دامنه‌های البرز و بر روی یک تپه بلند به مح ل مذکور می رسد، تمام مسیر به غیر از دو کیلومتر پایانی  آسفالت می‌باشد، بنای آجری  و مستطیل شکب با ضریح چوبی ساده و دو لنگه درب با کنده کاری و کتیبه در یک فضای مشجر و بر قله یک تپه مر تفع واقع شده و همواره  برای علاقمندان به طبیعت، آرامش و زیارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

/ 3 نظر / 10 بازدید
نوشهر بلاگ

لطفاً آدرسهای ما را درسايت خود قرار داده و پس از قراردادن در لينک باکس وب یا سایتتان، لينکهاي خود را نیز به لينکدوني اضافه نموده و بمااطلاع دهید، تاپس ازمدتی درصدها سايت مختلف درسراسرجهان به نمايش درآيد. لينک شما را هزاران نفرميبينند و ميتوانيد بازديدکننده واقعي داشته باشيد، همچنین از مزاياي ديگراين لينک باکسها اينست که پس ازمدتی امتیاز وبسايت شما را در موتور هاي جستجوگر، پرمحتواتر ميکند و بهتر از قبل ظاهر ميشود و رتبه شما روی مرکز سرچینگ گوگل بالاتر خواهدرفت. موفق و پيروز باشيد. http://afrandnegar.blogfa.com/ افرند نگار http://rezakhazai.blogfa.com/ وبلاگ رسمی رضا خزایی http://babolsar110.nikblog.com/ بابلسر110 http://rezakhazai.iranblog.com/ وبلاگ شخصی رضا خزایی http:// khengool.javanblog.com/خنگول بلاگ http://blognaz.com/rezakhazai/ وبلاگ رضا خزایی http://noshahrblog.persianblog.ir/وبلاگ نوشهربلاگ http://noshahrjoosh.iranblog.com/ نوشهرجوش محمود رستمی

حبیب الله فاضلی ریکنده

حبیب الله فاضلی ریکنده

باسلام وخسته نباشی کل جاده قائمشهربه امامزاده صالح اسفالت است بیایید خوش می گذره