نگاهی به جاذبه‌های گردشگری مازندران

وجود محوطه‌های باستانی و آثار برجای مانده ازآن نظیر "جام زرین کلاردشت" وجاذبه‌های طبیعی نظیر "شبه جزیره میانکاله‌و تالاب بین‌المللی آن"، پناهگاه حیات وحش "دشت ناز" و "دودانگه" با انواع حیوانات وحشی و اهلی، جنگل‌های سرسبز و زیبا با مناظر دلفریب رودها و جویبار خروشان وروان، چشمه‌های آب گرم و آب معدنی باعث شده تا مازندران بهشت گردشگران ایران و جهان باشد. راه‌های دسترسی به استان مازندران از چهارطریق راه آهن، جاده، هوایی و دریایی میسر است. راه آهن سراسری تهران به گرگان در مازندران از شهرهای پل سفید، زیراب، شیرگاه، قائم شهر، ساری، نکا، بهشهر و گلوگاه عبور می‌کند. راه‌آهن مازندران علاوه بر نقش مهم در صنعت حمل و نقل در تمامی طول مسیر دارای جاذبه‌های بی‌نظیر است که از جمله "پل ورسک و سه خط طلا" از جاذبه- های منحصر به فرد این مسیر زیبا است. سه جاده زیبا و کوهستانی "کندوان" به طول ۲۰۲کیلومتربه شهر"چالوس" واقع در غرب مازندران، جاده "هراز" به طول ۱۸۱کیلومتر به شهر آمل واقع در منطقه مرکزی و جاده "سوادکوه" به طول ۲۳۰کیلومتر به شهر قائمشهر واقع در منطقه شرق از ورودی‌های جاده‌ای به استان مازندران است. ارتباط هوایی مازندران با کشورهای جهان و استانهای مختلف کشور با سه فرودگاه رامسر، نوشهر و ساری برقرار است. دو بندر امیرآباد و نوشهر در مازندران علاوه بر رونق تجارت استان در جابجایی مسافر به کشورهای حاشیه دریای خزر فعال هستند. گردشگران خارجی و داخلی برای مسافرت به استان مازندران در مسیرهای مختلف می‌توانند با مراکز حمل و نقل و دفاتر مسافرتی تماس بگیرند. دفاتر مرکزی فروش بلیط هواپیمایی جمهوری اسلامی در ساری به شماره تلفن ۰۱۵۱-۲۲۶۹۴۰۰-۱ساری ، فرودگاه دشت ناز ساری ۰۱۵۲ - ۴۳۲۲۲۴۰۱-۴و فرودگاه رامسر۰۱۹۲ -۵۲۲۶۳۷۷ -۸و فرودگاه نوشهر ۰۱۹۲ -۳۲۲۳۱۱۲-۴است. دفاتر راه آهن جمهوری اسلامی درشهرهای ساری ۰۱۵۱ - ۲۲۲۴۰۰۴۸- ۲۲۲۵۰۶۱-۳ ، قائمشهر۰۱۲۳ - ۲۲۲۳۰۱۱ -۱۲برای تهیه بلیط برای مسافران آماده است. دفتر فروش بلیط سازمان بنادر و کشتیرانی نوشهر نیز با شماره تلفن ۰۱۹۲-۳۲۳۰۰۳۵-۸فعال است. مازندران دارای ۱۵شهرستان است که در هر کدام از این شهرها جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متنوع وجود دارد.
* آمل
شهرستان آمل بیشترین تعداد جاذبه‌های گردشگری در بخش طبیعت گردی و آثار باستانی را در استان مازندران به خود اختصاص داده است.
کوهنوردی و صعود به "دماوند" یا "بام ایران" یکی ازبهترین انواع تورهای گردشگری در این شهراست به‌طوری که سالانه بیش از ۱۲هزار گرشگر خارجی به این قله صعود می‌کنند. حرکت از شهر آمل به طرف مسجد امام زمان در ارتفاع ۲۲۰۰متری پای قله دماوند و اقامت شبانه روزی در مسجد، حرکت پیاده برای صعود قله دماوند و پناهگاه دوم و از آنجا به نوک قله و حرکت از پلور به طرف دره و دریاچه سد لار ، حرکت از لار به طرف آبگرم معدنی اسک ، لاریجان و آبشارهای شاهاندشت و از آنجا برای دیدن اثر تاریخی سنگی شکل شاه ، پارک جنگلی میرزا کوچک خان هراز و از آنجا به امامزاده عبدالله از تورهای گردشگری این شهرستان است. همچنین در داخل شهر آمل اماکن تاریخی نظیر پل دوازده چشمه ، گنبد میر بزرگ ، بقعه ناصرالحق و آتشکده است. ضروری‌ترین شماره‌های تلفن این شهرستان با کد ۰۱۲۱شهرداری : ،۲۲۲۹۰۰۱ آتش نشانی - ۲۲۲۴۴۴۴و ، ۱۲۵بیمارستان ۱۷شهریور۲۲۴۰۱۷است.
* بابل
شهرستان بابل به یک شهر دانشگاهی مشهور است و تعداد وجود مراکز آموزش عالی در آن بیشتر از دیگر شهرهای مازندران است.
بابل دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی از جمله ییلاق شیخ موسی با آثار طبیعی و تاریخی ، آب معدنی آرزو و تکیه تاریخی مقری کلا است. در داخل شهر بابل اماکن دیدنی پل محمد حسن خان ، کاخ و برج سلطنتی ، بنای درویش فخرالدین ، کیجا تکیه و گنجینه را می‌توان نام برد. بازار ماهی فروشان، بازارحصیرو پنج‌شنبه بازار از جمله بازارهای معروف خرید و فروش در بابل است. شماره تلفن‌های ضروری و مهم شهرستان بابل با کد ۰۱۱۱نظیر آتش نشانی ،۲۲۲۲۲۲۲اورژانس ۱۱۵و ، ۲۲۹۱۴۲۸امبولانس خصوصی ۲۲۵۱۹۰۰شهرداری ۲۲۲۳۴۰۱-۳ راهنمایی و رانندگی ، ۳۲۳۴۷۴۳مسجد جامع ۲۲۲۷۶۷۹است.
* بابلسر
شهرستان بابلسر از مناطق زیبا و توریستی مازندران است که در منطقه جلگه‌ای و درکنار ساحل واقع شده‌است، رودخانه بابلرود که از وسط این شهر می‌گذرد شهر را به دوقسمت تقسیم می‌کند.
دو پل زیبا بر روی این رود که یکی توسط آلمانی‌ها و دیگری توسط متخصصین ایرانی ساخته شده منحصر به فرد است. همچنین ازآنجا که رودخانه بابلرود به دریای خزر متصل است بالا آمدن آب رودخانه دیدنی و زیبا است. وجود اسکله‌های قایقرانی در کنار رودخانه با انواع قایق‌های دو پدالو به جذابیت این رودخانه افزوده است‌و روشنایی در شب و انعکاس نور درداخل آب رودخانه فضای دلپذیری را برای مسافران و گردشگران فراهم می‌کند. همچنین وجود صنوبرهای بلند در دوطرف پیاده رو رودخانه بابلرود نمایی دیگر به این شهر داده است. قایق‌های ماهیگیران و وجود طرح‌های متعدد دریا، پلاژها و وجود مجموعه‌های اقامتی زیبا اوقات خوبی را برای گردشگران در این شهر فراهم می‌کند. ورزش اسکی و قایقرانی در دریا و رودخانه برای علاقه مندان دایر بوده و مسافران برای سفر دریایی می‌توانند از قایق‌های تندرو استفاده کنند. بقعه امامزاده ابراهیم از زیارتگاههای مهم این شهرستان است. شماره‌تلفن‌های مهم و ضروری در شهرستان بابل با کد - ، ۰۱۲۵۲شهرداری ،۵۲۵۰۷۰۱اورژانس ،۵۲۳۲۳۳۳آتش نشانی ،۵۲۳۳۴۴۴راهنمایی و رانندگی ۵۲۳۳۳۷۴است.
* بهشهر
بهشهر شرقی‌ترین شهرستان استان مازندران است که سابقه سکونت در آن به دوره میانه سنگی می‌رسد، این شهر به دلیل قرار گرفتن در جاده ترانزیتی خراسان و رفت آمد زائران حرم امام رضا (ع ) دارای موقعیت ممتازی است.
پارک جنگلی عباس آباد، خلیج میانکاله، سواحل زاغمرز، غارهوتو، عمارت و باغ شاه و کاخ چشمه عمارت از جاذبه‌های مهم این شهرستان است. حرکت به طرف توسکا چشمه گلوگاه و بازدید از این منطقه، ساحل دریای آرام گلوگاه و حرکت به سوی جزیره میانکاله و تالاب زیبای آن از تورهای مهم این شهرستان است. جزیره میانکاله که محصول فرایند مرفولوژیکی جریان دائمی آب دریای خزر است در ۱۲کیلومتری شرق بهشهر و راه دسترسی به آن آسفالته است. این جزیره با تپه‌های شنی ساحلی، دارای درختچه‌های از انار، تمشک وحشی است، در این جزیره سالانه هزاران پرنده مهاجر مانند فلامینگو، قو، غاز و انواع اردک پناه می‌گیرند. این مجموعه در فهرست اماکن زیست محیطی جهانی ثبت شده‌است و از زیباترین تالابهای جهان به شمار می‌رود. تلفن‌های مهم این شهرستان با پیش شماره ، ۰۱۵۲شهرداری ، ۵۲۲۴۲۴۱ اورژانس ۱۱۵و ، ۵۲۴۱۴۰۸راهنمایی و رانندگی ۵۲۲۳۰۳۰است. * ساری
شهرستان ساری به عنوان مرکز استان مازندران دارای اماکن دیدنی وجاذبه- های مختلف تاریخی و طبیعی است که تورهای اقامتی زیادی در این شهرستان دایر است.
مجموعه اقامتی سد شهید رجایی، هتل اسرم، بادله و هتل ساحل نارنج و سالاردره از مهمترین مراکز اقامتی ساری است. مجموعه تاریخی "فرح‌آباد" در ۲۸کیلومتری شمال ساری و در ورودی خزرآباد در سه کیلومتری ساحل دریای خزر قرار دارد. این مجموعه شامل مسجد و با دیوارهای برجای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته‌شده و تفرجگاه ساحلی شاهان صفوی بود،مسجد باایوانهای رفیع، شبستانها، حجره‌ها و مناره از مهمترین بناهای تاریخی مازندران در این مجموعه است. در ضمن بازدید از این مجموعه نیاز به هماهنگی قبلی دارد. پناهگاه حیات وحش دشت ناز با ۵۵هکتار وسعت در ۳۵کیلومتری شمال شرق ساری از دیگر جاذبه‌های مازندران است. محل تکثیر گوزن زرد خالدار ایرانی در این منطقه است، دشت ناز برای علاقمندان به‌طبیعت و حیات وحش بسیار جذاب ودیدنی است و گردشگران می‌توانند با مجوز از سازمان محیط زیست از تماشای گوزن زرد، قرقاول و کبوتر لذت ببرند. پناهگاه حیات وحش سمسکنده ، پارک جنگلی شهید زارع ، سد سلیمان تنگه ، برج سلطان زین‌العابدین ، بقعه امامزاده یحیی ، آب انبار نو، حمام وزیری ،خانه قدیمی کلبادی و برج رسکت از دیگر جاذبه‌های طبیعی وتاریخی ساری است. تلفن‌های ضروری شهرساری با پیش شماره ، ۰۱۵۱استانداری مازندران ، ۲۲۱۰۱۱-۱۷شهرداری ، ۳۲۳۹۴۰۲ -۹راهنمایی و رانندگی ،۲۲۶۲۰۳۵مسجد جامع ۲۲۲۵۹۱۱است.
* قائمشهر
شهرستان قائمشهر از مناطق صنعتی مازندران است، این شهر به دلیل بافت صنعتی و کارگری دارای شکل قدیمی بوده که گشت و گذار از داخل این شهر برای گردشگران فرهنگی جالب توجه است.
پارک جنگلی تلار،چشمه هزارون و تکیه کردکلا و امامزاده صالح از اماکن طبیعی و تاریخی این شهرستان مازندران است. تلفن‌های ضروری قائمشهر با کد ، ۰۱۲۳شهرداری ، ۲۲۲۷۳۹۶-۷آتش نشانی ، ۲۲۴۴۴۴۴ورژانس ، ۱۱۵مسجد جامع ۲۲۲۴۴۷۹است.
* نکا
شهرستان نکا در حد فاصل ساری و بهشهر در کنار جاده ترانزیتی شمال ایران قرار دارد و جاذبه‌های آن خارج از شهر است.
دریاچه "استخرپشت "در ۲۵کیلومتری جنوب شهرستان نکا واقع است که‌در کنار این دریاچه مزارع برنج وجود دارد. "آب معدنی قرمرض" که دارای خواص درمانی بویژه برای امراض کلیوی است از دیگر جاذبه‌های شهرستان نکا است.
* نور
گستردگی شهرستان نور از ساحل دریا تا ارتفاعات البرز میانی ، وجود تنوع آب و هوایی ، رودخانه‌ها و آبشارهای طبیعی همراه با آثار تاریخی و باستانی اعتبار ویژه‌ای به این شهرستان بخشیده است.
پارک جنگلی نور، ساحل دریا، آبشار آب پری، آب گرم معدنی لاویچ از جاذبه های مهم طبیعی نور است. یوش و زاده‌گاه "نیمایوشیج "در فاصله پنج کیلومتری غرب بلده و در مسیر منتهی به جاده کندوان علاوه بر جذابیت‌های طبیعی ، زادگاه‌زیبای نیما شاعر معروف و نوپرداز معاصر که مقبره وی همواره مورد استقبال ادب دوستان جهان است ، قرار دارد. خانه نیما که آرامگاه وی نیز است از بناهای اواخر دوره صفویه است که با ویژگی‌های سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده و با پلان مربع شکل دارای یک حیاط مرکزی و اتاقهای متعدد در اطراف حیاط است، عناصر تزیینی آن شامل آجر کاری ، گچ بری ، رنگ کاری، خراطی ارسی‌های زیبا و اینه کاری از زمره آثار مهم کشور است. "فیل سنگی" واقع در روستای لاویچ که دراثر عوامل و فرسایش طبیعی به شکل یک فیل نشسته برزمین خودنمایی می‌کند از دیگر جاذبه‌های تاریخی نور است. تلفن‌های ضروری شهرستان نور با کد ،۰۱۲۲شهرداری ، ۶۲۲۲۱۶۱-۴آتش نشانی ، ۶۲۲۲۲۲۲بیمارستان امام خمینی ۶۲۲۲۰۱۰ -

/ 1 نظر / 118 بازدید
نوشهر بلاگ

لطفاً آدرسهای ما را درسايت خود قرار داده و پس از قراردادن در لينک باکس وب یا سایتتان، لينکهاي خود را نیز به لينکدوني اضافه نموده و بمااطلاع دهید، تاپس ازمدتی درصدها سايت مختلف درسراسرجهان به نمايش درآيد. لينک شما را هزاران نفرميبينند و ميتوانيد بازديدکننده واقعي داشته باشيد، همچنین از مزاياي ديگراين لينک باکسها اينست که پس ازمدتی امتیاز وبسايت شما را در موتور هاي جستجوگر، پرمحتواتر ميکند و بهتر از قبل ظاهر ميشود و رتبه شما روی مرکز سرچینگ گوگل بالاتر خواهدرفت. موفق و پيروز باشيد. http://afrandnegar.blogfa.com/ افرند نگار http://rezakhazai.blogfa.com/ وبلاگ رسمی رضا خزایی http://babolsar110.nikblog.com/ بابلسر110 http://rezakhazai.iranblog.com/ وبلاگ شخصی رضا خزایی http:// khengool.javanblog.com/خنگول بلاگ http://blognaz.com/rezakhazai/ وبلاگ رضا خزایی http://noshahrblog.persianblog.ir/وبلاگ نوشهربلاگ http://noshahrjoosh.iranblog.com/ نوشهرجوش محمود رستمی